Alanya – Turecko

alanya–turecko-01

Alanya je typickým příkladem turistického letoviska, jak jej chápeme na západě. Město omývané Středozemním mořem skýtá mnoho vyžití turistům a podobá se významnější Antalyi. Je však menší, nabídne tak více klidu, intimity a osobního prostoru.

Pokud si v Alanyi někdo přijde na své, pak jsou to milovníci písečných pláží. Ty jsou zde skutečně nádherné a přímo svádí k celodennímu lenošení. Zároveň jsou však také velmi rozlehlé, proto se zde nepotýkáte s přelidněním typickým pro menší evropská letoviska. Antalya s sebou nese všechny výhody i zápory města lemovaného otevřeným mořem.

Voda je zde krásně čistá, pro neplavce však mohou být problémem občasné vlny a také ostře svažitý terén, který směrem od břehu rychle nabírá spád. Na druhou stranu, milovníci potápění si zde rozhodně přijdou na své a vášnivé plavce nebude nic a nikdo brzdit v rozletu. Možnost půjčit si loďku a vyjet se vykoupat na volné moře je skutečně osvobozující, zároveň jde o velmi romantický výlet. Pocit intimity v široprázdném moři je opravdu nezapomenutelný. A jeden příjemný benefit oproti podobně laděné Antalyi – v Alanyi se nesetkáte s pro někoho nepříjemnou vlhkostí vzduchu.

Pokud máte rádi historii a chcete poznat něco z východní kultury, v Alanyi vás čeká výlet do klasicky tureckého města. Typická architektura, prakticky neměnná napříč epochami, vás jistě zaujme a navodí atmosféru blízkého východu.

Za návštěvu stojí také nedaleký Aspend, kde se nachází majestátní amfiteátr. Hledáte-li relaxaci v přírodě, poblíž je i krásný národní park Köprülü. Jeho hlavní chloubou je impozantní kaňon, vymletý do podloží stejnojmennou řekou. I zde se již uchytily aktivity jako rafting, máte tak možnost vychutnat si ledovou a fantasticky modrou vodu opravdu z blízka.