Antalya – Turecko

antalya–Turecko-01

Antalya je letoviskem s velkým L. Disponuje vším, co se od takovéto lokality očekává. Základní nabídka lákadel v podobě Středozemního moře (které je zde skutečně teplé jako ono příslovečné kafe), dlouhých pláží a sluníčka je doplněna o prvotřídní služby pro turisty.

Antalya je opravdu tou klasickou „snovou destinací“. Ne nadarmo je nazývána Tureckou Riviérou. O turisty je tu náležitě postaráno a pro jejich pohodlí zde vyrostlo několik obřích hotelových komplexů, připravených zaplavit své návštěvníky luxusem zcela na úrovni západu. Je však jasné, že toto všechno v Antalyi existuje jen proto, že každoroční příval turistů je zde enormní a stále roste. Proto nemůžeme Antalyi doporučit těm, kdo touží po klidné dovolené, nepřelidněných plážích a zkrátka troše té intimity.

Na druhou stranu však Antalya disponuje velmi zajímavými památkami a přírodními krásy ve svém blízkém okolí. Nic vám tedy nebrání na chvíli vyjet z turisty zaplaveného centra a vydat se poznávat Turecko v jeho nejstarší podobě.

Za památky historické musíme jednoznačně zmínit starověké město Perge a také jeden z nejzachovalejších amfiteátrů, Aspendos, v jehož blízkosti rovněž leží ruiny starověkého města.

Ani při návštěvě přírodních památek však nepřijdou historici zkrátka. V okolí Antalye se nacházejí tři národní parky a hned dva z nich nabízejí úchvatný pohled do dob dávno minulých. Národní park Termessos se nachází v kopcovité krajině a nabídne pohled na ruiny starověkého města, které zůstalo nepokořeno po celou dobu své existence. Pokud se pokusíte kopcem vystoupat až k němu, určitě zjistíte proč.

Jedním z nejhezčích národních parků je Olympos, který skrývá dvě překvapení. Prvním jsou ruiny starobylého města Olympos, které poklidně dřímají v hájku. Druhou atrakcí je přírodní úkaz, nazývaný Chiméra. V na první pohled nezajímavém kamenném políčku narazíte na velmi zvláštní jev – mezi některými kameny plápolají plameny ohně. Údajně zde hoří již po staletí a příčinou si nikdo není jist.

Slibovaným třetím národním parkem je Köprülü, který nabídne opět jiný druh zážitků. Hlavní atrakcí je zde impozantní kaňon, vymletý do skal řekou Köprülü. Koupání v ní je díky ledové, avšak křišťálově čisté vodě velmi osvěžující, velmi populární je zde také rafting.

Tolik tedy k Antalyi, největšímu letovisku na pobřeží Středozemního moře. Na závěr musíme zmínit ještě jednu (pro někoho možná zápornou) vlastnost této destinace. Panuje tu pro středoevropany nebývalá vlhkost vzduchu.