Čím platit v Turecku

Ačkoliv Turecko velmi usiluje o vstup do EU, v nejbližší době rozhodně nehrozí, že by snad přešlo na jednotnou evropskou měnu euro. Na cestu do Turecka je tak nutností směnit hotovost na místní měnu, což je Turecká lira (značka TL, případně YTL, v mezinárodním systému a na burze pak TRY).

Turecko překvapuje silným kurzem oproti koruně, který se dnes pohybuje okolo asi 10 Kč za 1 TL, neboli cca 2 TL za 1 EURo. V Turecku proběhla měnová reforma, kdy došlo v podstatě ke škrtu 6 nul na bankovkách (pokud tak někde uslyšíte cenu 10 milionů TL, vězte, že se jedná o 10 současných Tureckých liber). Z toho vyplývá označení YTL, kde Y značí „nová“. Dnes se však označení vrací k prostému TL.

Problém je zde směnitelnost koruny. Tu zde prakticky nesměníte a už vůbec s ní nezaplatíte. S čím tedy do Turecka? Se směnitelností zde nemají problém globální měny, tedy eura, dolary, ale i ruské rubly a britské libry. S eury a dolary v nouzi můžete zaplatit přímo, zpravidla však dostanete velmi nevýhodné kurzy/ceny. Ve všech směnárnách však za zmíněné měny dostanete turecké liry a s těmi již dále není problém.

Mincovní systém zde je podobný jako v americe, mince mají hodnoty od 1 kuruše (100 kurušů = 1 TL) do 1 TL. Neexistuje zde dvoulirová mince ani bankovka, naopak se setkáme s pro nás nezvyklou mincí o hodnotě 25 kurušů, tedy „čtvrťákem“. Bankovky mají hodnoty 5, 10, 25, 50, 100 a 200 TL.

A co platební karty? Na bezhotovostní platbu kartou se většina obchodníků moc netváří, přestože terminály zde jsou. Důvodem jsou vysoké provize bank. S kartou zaplatíte ale bez problémů na pumpách a v supermarketech ve velkých městech. Situace ohledně výběrů z bankomatu je pak lepší, s běžnými kartami (Mastecard, Visa atd.) zde vyberete bez problémů. Poplatek záleží na vaší bance a také druhu bankomatu, většinou se platí fixní částka + cca 0,5 až 1 procento z vybrané hotovosti.

Turecká měna aneb čím platit v turecku

Turecká měna aneb čím platit v turecku