Turecko – vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat

Dříve, než do Turecka poprvé zavítáme, nebude na škodu oživit si znalosti ze základní školy a shrnout si, co je pro tuto zemi důležité. Zaprvé:

Kam to vlastně jedeme? Turecko, či plným názvem Turecká republika, leží na pomezí Evropy a Asie. Ačkoliv většina jeho rozlohy, která je zhruba 10x větší než rozloha ČR, se nachází právě v Malé Asii, bývá někdy Turecko přiřazováno k evropským státům. Jeho poloha je však velice výhodná minimálně co se pláží a moří týče. Vždyť která jiná země je omývána vodami hned tří moří (Černé moře ze severu, Středozemní z jihu a Egejské ze západu)?

Díky tomu a také díky bohaté historii a kulturnímu dědictví je zhruba 75milionové Turecko posledních 20 let stále oblíbenějším cílem turistů a klasických dovolenkářů.

Jak se v Turecku žije? To není lehké zobecnit. Turecko je obrovská země, a jako každá taková trpí klasickými neduhy. Především jde o rozdílnost životní úrovně ve městě a na vesnici. Zatímco v moderních městech si připadáte jako v metropoli ze západní Evropy či Severní Ameriky, na venkově jako by se zastavil čas.

Turci jsou však milí, pohostinní a vstřícní. Dominujícím náboženstvím je zde sunnitský islám, narazit však můžete i na skupinky pravoslavných křesťanů.

Mapa Turecka

Mapa Turecka

Jak se platí, mluví, píše v Turecku?

Mluví se převážně turečtinou, což je také úřední jazyk. S domluvou v některém ze světových jazyků to není úplně snadné. Anglicky umí jen lidé, od nichž to vyžaduje jejich profese (zpravidla v lepších hotelech apod.) a také někteří studenti. Dost Turků pracovalo a žilo v Německu, takže můžete mít štěstí i na němčinu.

S ruštinou příliš nepochodíte, zkoušet češtinu pochopitelně vůbec nemá smysl. Doporučujeme pořídit malý cestovní slovník a nejzákladnější fráze se naučit v turečtině. Turci již naštěstí píší latinkou, stejně jako my, takže krom drobných rozdílů ve výslovnosti není se čtením problém.

Turecká měna

V Turecku se platí tureckými lirami (TRY), jejichž kurz vůči koruně je někde na úrovni 10 CZK za 1 TRY.

Turecká lira

Turecká lira

Turecko v číslech

 • V Turecku nyní žije asi 75 milionů, 700 tisíc obyvatel.
 • To při rozloze 780 000 km2 dává hustotu zalidnění 98 lidí na 100 km2, což je srovnatelné s ČR.
 • 97 % Turků jsou muslimové. Asi 0,5 % pak pravoslavní křesťané.
 • 5 165 metrů je výška nejvyšší hory Turecka, bájné biblické hory Ararat, ležící ve východním Turecku,
 • Mezi 73 % Turků je zamícháno asi 18 % (necelých 14 milionů) Kurdů. Zbylých 9 % tvoří různé další etnické a národnostní menšiny.
 • Turecká populace roste rychlostí asi 1,25 % ročně. Střední délka života Turků je 72 let a věkový průměr populace je nyní 27 let.
 • S 80 % obyvatel Turecka se domluvíte turečtinou, na 9 % z nich budete potřebovat znalost kurmándží (severní kurdština) a zbytek? S tím to raději ani nezkoušejte.
 • 1 000 let už se Turci pohybují a sídlí na území dnešního Turecka.
 • 29. 8. 1923, po pádu osmanské říše, se formuje Turecká republika.
 • 2013 je rok, který Turecko stanovilo pro svůj vstup do EU. Podle EU je to nerealistické a snažení Turecka nemá v tomto podporu unie.

Co navštívit v Turecku?

 • alanya–turecko-01

  Alanya – Turecko

  Alanya je typickým příkladem turistického letoviska, jak jej chápeme na západě. Město omývané Středozemním mořem skýtá mnoho vyžití turistům a podobá se významnější Antalyi. Je … více o destinaci

 • antalya–Turecko-01

  Antalya – Turecko

  Antalya je letoviskem s velkým L. Disponuje vším, co se od takovéto lokality očekává. Základní nabídka lákadel v podobě Středozemního moře (které je zde skutečně teplé jako … více o destinaci

Destinace

 • izmir-turecko

  Izmir

  Izmir, město ležící na východě Turecka na pobřeží Egejského moře, je klasickým případem města s pozoruhodným osudem, jakých je v Turecku mnoho. Málokteré se však může pochlubit … více o místu

 • troja-turecko

  Troja

  Kdo by neznal legendární Tróju, město opředené legendami, dějiště Homérova eposu Ilias a rodiště krásné Heleny? Ještě donedávna se pochybovalo o tom, zda město jako … více o místu