Istanbul – Turecko

istanbul-turecko-01

Když se řekne Turecko, někomu se vybaví obrázky starých Turků, jak je známe z pohádek a filmů, někomu zase pláže a moře, které měl možnost vychutnat na dovolené. Každému se ale určitě vybaví také Istanbul. Nikoliv hlavní, ale bezesporu nejznámější, největší, turisticky nejvýznamnější a v mnoha dalších ohledech unikátní město, které má okolo sebe jakýsi kult a rozhodně by nemělo chybět v itineráři žádné cesty Tureckem. Podíváme se společně, co vás vlastně v Istanbulu čeká, ještě předtím ale krátká lekce z historie.

Istanbul napříč staletími

Mnoho z vás jistě ze školních hodin dějepisu pamatuje, že Istanbul nebyl vždy Istanbulem – jeho jméno se měnilo v průběhu dějin, pod každým názvem se však nesmazatelně zapsal do historie. Byzanc, Konstantinopol, Cařihrad – jedná se stále o jedno a totéž město. Jeho dějiny se datují do časů antiky, kdy na místě dnešního Istanbulu vznikla malá osada Byzantion. Její vliv a význam rostl, načež se v dobách východořímské říše stala její metropolí. Bylo to poprvé, co se Istanbul stal hlavním městem říše, ne však naposled. Do Byzance se přesouvalo všechno dění světské i duchovní. Na konci se však stalo město terčem plenění křižáků.

Po příchodu Osmanů se stal Istanbul novým hlavním městem jejich říše a tím také jakousi metropolí islámu. Právě z tohoto období pocházejí ty nejkrásnější mešity, ale i současná podoba chrámu Hagia Sofia. Istanbul se stával skutečnou metropolí, kosmopolitním městem mnoha národů a jazyků. Jeho největší devízou byla a je asi právě jeho poloha. Istanbul se nachází na dvou kontinentech, z části v Evropě, z části v Asii. Část hranice mezi těmito světadíly totiž tvoří i mořská úžina Bospor a právě ta dělí Istanbul na dvě části. Díky tomu přes něj proudí veškerý pevninský obchod.

Co bylo po staletí největší výhodou Istanbulu, to se však během první světové války ukázalo jako jeho největší slabina. Istanbul byl obsazen vítěznými mocnostmi a následně uznán za málo bezpečný a těžko ubránitelný. Hlavní město tehdy již Turecké republiky bylo přesunuto do vnitrozemské Ankary a Istanbul se po mnoha staletích stal jen pouhým městem.

Istanbul současnosti

Město sice ztratilo status hlavního města, nikdy však nepřišlo o pozici faktické metropole. Stále je centrem kultury, náboženství, turistického zájmu a obchodu. Ačkoliv se již všechny důležité instituce nacházejí v Anakaře, ta se nikdy netěšila takové oblibě jako právě legendární Istanbul.

Město dýchá zvláštní atmosférou, kterou mají na svědomí nejen historické budovy, stojící hned vedle moderních staveb. Pro Evropana je Istanbul úplně jiným světem a bloumáním městem asi 3x větším než Praha je snadné zabít mnoho hodin. Nakonec však zjistíte, že i zde se žije podle stejných principů, jako u nás na západě. Nákupy, restaurace, kulturní a zábavní centra, ale také spousta naprosto jedinečných staveb, které se vám vryjí do paměti.

A co tedy v dnes třináctimilionovém Istanbulu nalezneme zajímavého? To by vydalo na samostatnou knihu. Na vzhledu a rázu města se podepsali všichni, kteří jím kdy prošli, nebo mu vládli. O impozantní památky časů největší slávy tedy rozhodně není nouze. Pojďme se seznámit s těmi nejvýznamnějšími:

Konstantinův sloup

Nejstarší architektonická památka ve městě, pocházející ze 4. století našeho letopočtu. Konstantinův sloup byl postaven u příležitosti povýšení Byzantionu na hlavní město východořímské říše. Nese jméno Konstantina Velikého, tehdejšího císaře.

Hagia Sofia

Chrám Svaté Moudrosti je jednou z největších náboženských budov na světě. Hagia Sofia je původně křesťanskou stavbou, již nechal v zátoce Zlatý roh vystavět v 6. století císař Justinián I. Ve své době šlo o nemyslitelné dílo, jež spolykalo obrovské množství zdrojů.

Po dobytí Istanbulu osmanskými nájezdníky (15. století) byla křesťanská Hagia Sofia přestavěna na muslimskou mešitu. Přibyly 4 minarety, zdi, studny a kuchyně. Také bylo dostavěno pohřebiště, kde odpočívá pět sultánů.

Zatím poslední změnou prošla Hagia Sofia v roce 1934, kdy byla na příkaz prezidenta Atatürka sekularizována a přebudována na muzeum.

Paláce

Jako sídlo vládců země byl Istanbul samozřejmě vybaven paláci a sultánskými rezidencemi. Zde jsou dva nejhonosnější a nejvýznamnější, které jistě stojí za zmínku. Kdysi sultánský palác Topkapi, separovaný od zbytku města, byl schopný poskytnout útočiště až pěti tisícům lidí. Právě odsud sultán řídil celou říši, a to až do roku 1839.

Poté se domovem sultánů stal druhý palác, Dolmabahce, ležící na břehu Bosporu. Nesmírně nákladný palác, vystavěný v osmanském slohu, je ještě okázalejší a honosnější než Topkapi. Podle některých zdrojů jeho stavba přispěla ke krachu říše. Obdivovat zde můžeme přepychově řešený interiér a množství zlata a těžkých brokátů ve spojení s velkými prostorami na ploše asi 700 tisíc metrů čtverečních.

Mešity

V Istanbulu naleznete vrcholnou formu těchto typicky tureckých staveb. Ze 16. století pochází asi nejkrásnější a nejhonosnější mešita ze všech, Sulejmanova mešita. Je to jedna ze staveb, která formuje nezaměnitelné panorama Istanbulu, díky svému vyvýšenému umístění je skutečně nepřehlédnutelná. Její čtyři minarety, mající dohromady 10 balkónů, jsou symbolickým odkazem na sultána Sulejmana. 138 zdobených oken, koberce, arkády z lomených oblouků, žulové sloupy i unikátní lustry, na nichž jsou mezi bronzovými svícny vidět velké černá pštrosí vejce – to všechno svědčí o tom, že Sulejmanova mešita je vrcholným dílem osmanské klasiky.

Oproti tomu menší Tulipánová mešita pochází z 18. a je krásným exemplářem osmanského baroka.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum v Istanbulu vlastní snad nejúchvatnější a nejcennější sbírku předmětů a děl z období antiky. Svou proslulost získalo díky svému nejznámějšímu exponátu, soše Alexandra Velikého, a sarkofágu z roku 310 před Kristem.

Bazary

4000 malých krámků, z poloviny nabízejících zlato a zlaté šperky, to je něco, co dává Evropanovi nový rozměr velikosti a bohatství. A přesně takto vypadá Velký Bazar, jeden z klasických tureckých trhů pod jednou střechou. Jedná se o největší tržnici svého druhu, neméně zajímavý je však také Egyptský a Knižní bazar.