Izmir

izmir-turecko

Izmir, město ležící na východě Turecka na pobřeží Egejského moře, je klasickým případem města s pozoruhodným osudem, jakých je v Turecku mnoho. Málokteré se však může pochlubit více než pětitisíciletou historií a takovým množstvím překrásných památek. Jak už to tak bývá, ve městě se střídaly sféry vlivu národů, konkrétně o něj sváděli boje Řekové, Chetité a Turci.

Řecká říše po sobě v Izmiru zanechala památky v podobě keramických předmětů, hrnčířských děl a také řady pověstí, které se s městem pojí až do dnešních dní. Snad nejznámějším tvrzením je, že je Izmir rodištěm velkého antického básníka Homéra. Jisté však je, že od Řeckého působení zde se město Izmir rozrůstá nejen co do velikosti, ale také do krásy. A to přesto, že s sebou nese velmi pohnutý osud.

Dávné zemětřesení srovnalo se zemí polovinu města a nás připravilo o nejstarší architektonické památky z období antiky. Izmir se přesto vzpamatoval a nadále se rozvíjel tak, že je dnes se svými čtyřmi miliony obyvatel největším tureckým městem. Pokud budete mít chuť podívat se na relikty nejdávnějších dob, vyjdou vám vstříc v místním archeologickém ústavu, kde schraňují a vystavují dochované nálezy.

Město si prošlo bouřlivým vývojem také v minulém století, kdy se o něj po první světové válce vedly líté boje. Ze 150 000 Řeků, jež v Izmiru žili ještě ve 20. letech 20. století, zbyla jen hrstka. Město nakonec vybojovalo Turecko a od té doby mu zůstalo.

Dnes tak můžeme obdivovat kontrast moderní architektury v těsné blízkosti mešit a dalších staveb z 16. a 17. století. Jednou z dominant města je Saat Kulesi (Hodinová věž) z přelomu 19. a 20. století, stojící přímo na nábřeží. Jakmile vás Izmirské památky omrzí, můžete si dopřát koupel v úžasně teplém a čistém Egejském moři či se vydat do moderního centra města za nákupy či zábavou. Nebo můžete pokračovat po památkách v blízkém okolí, nádherná antická města Pergamon, Sardy a Efes jsou odsud, co by kamenem dohodil.