Kappadokie

kappadokie-turecko

Pro milovníky turistiky, trekingu a také jedince s romantickou duší má Turecko připravenou skutečnou nirvánu. Asi 250 km jihovýchodně od hlavního města Ankara naleznete naprosto bizardní skalní útvary zvané Kappadokie. Tato krajina na první pohled zaujme svým „měsíčním“ vzezřením, podivnými tvary a také obřími rozměry. To nejpodivnější však naleznete až při bližším ohledání. Desítky až stovky děr ve skále s velikostí kolísající od menších prohlubní až po místnosti, kam se postaví několik dospělých lidí.

Jejich původ je nepravděpodobnější, než byste čekali. Skutečně se nejedná o dílo eroze, která jinak může za vše podivné, co zde naleznete. V měkkých skalách si díry vykutali lidé, a to byzantští mnichové, kteří tuto nehostinnou krajinu začali osidlovat v období, kdy do Malé Asie začalo pronikat křesťanství. Díky měkkému skalnímu masivu, který pochází z dávno vybuchlé sopky, jim pro dlabání děr stačily jednoduché dřevěné hole, a tak zde vznikla velké spousta otvorů a místností, často i spojených chodbami, kde je snadné se ztratit.

Vzhledem k obyvatelům je zřejmé, že tyto prostory původně sloužily k náboženským účelům, některé důmyslněji propracované kobky a pozůstatky zabezpečení však prozrazují, že se Kappadokie postupně rozrostlo ve skutečné skalní město. Přežít zde znamenalo podnikat nebezpečné cesty dolů a těžce hledat potravu i vodu. Na druhou stranu se však jednalo o dokonalý úkryt před jakýmikoliv nepřáteli.

Dnes už zde nikdo trvale nežije, Kappadokie je však stálým cílem turistů, dobrodruhů a také mladých milenců. Občas se stane, že zde někdo stráví noc, ať už z nouze, nebo kvůli dobrodružství. Není však radno příliš se v hlubinách skály toulat bez průvodce, může se stát, že v neprostupné tmě uvíznete a už se nedostanete zpět. Každopádně tato úchvatná skalní masa stojí za návštěvu a prozkoumání, chladivý dotek skály bude jistě vítanou změnou po dnech strávených na pláži.