Marmaris – Turecko

marmaris-turecko-01

Marmaris je letoviskem na pobřeží Egejského moře. Jako mnoho jiných nenápadných tureckých měst má za sebou slavnou a bouřlivou historii, v tomto případě doloženou až do období 3000 let před naším letopočtem. V posledních staletích šlo nicméně o ospalé rybářské městečko, které se začíná znovu probouzet až nyní s přívalem turistů.

Těm má Marmaris co nabídnout, zvláště pokud se jedná o milovníky moře jako takového. Egejské moře, které Marmaris omývá, je nejen teplé a vhodné ke koupání, ale zde také jako stvořeno pro různé jiné vodní aktivity. Nejvíce aktuálně táhne hloubkové potápění a jachting, takže se z Marmarisu stalo turecké centrum těchto sportů. Avšak i pokud s jachtingem nemáte zkušenosti a láká vás otevřené moře, zde si přijdete na své. Lodní výlety se skupinou či samostatně tu nabízí každý druhý místní. Lodí se můžete dostat až na Řecký ostrov Rhodos.

Koupání v otevřeném moři je, jak už bylo řečeno, velmi příjemné. Problémem Marmaris jsou však pláže, respektive jejich absence. Jsou zde sice zkulturněné pásy břehu, kde se dostanete pohodlně k vodě, avšak ke snovým písčitým plážím mají daleko. Ty se zde nacházejí všude okolo centra města, okupují je ovšem hotelové komplexy. Spolehnout se tak můžete alespoň na betonová mola vybíhající až do moře.

Na své si v Marmaris přijdou také milovníci historie, na které zde čeká spousta odkazů slavné minulosti města. A když projdete všechny antické stavby a jejich ruiny přímo v Marmaris, není to daleko do starověkého města Efes. Zde naleznete pravý ráj antiky, včetně nejzachovalejšího amfiteátru, knihovny a dalších úchvatných památek.

Máte-li zájem o spíše odpočinkový výlet, vydejte se do Pamukkale. Nachází se zde nádherný přírodní úkaz, sněhobílá terasovitá skála z travertinu. Krom pokochání se rafinovaností přírody zde můžete dopřát relax svému tělu. Prameny vyvěrající ze skály mají totiž blahodárné léčivé účinky a tak v Pamukkale vyrostla spousta lázeňských zařízení.