Nakupování v Turecku

Do Turecka na nákupy – zní vám to podivně? Není důvod, Turecko je velice pestrou zemí a především – nakupování je zde národním sportem. Respektive, ani ne tak nakupování, jako obchodování samotné. A především smlouvání. Smlouvání je tradice, zábava místních a naprosto běžný postup při prodeji/nákupu čehokoliv. Nesmlouvá se jen v supermarketech a restauracích.

Kdo by zde tedy nakupovat neměl? Ten, kdo nemá chuť a jistý přirozený talent licitovat o cenách. Ten, kdo nemá čas a trpělivost. Ten, kdo vypadá, že nemá nouzi o peníze. Jistě, nakoupíte také, ale utratíte mnohonásobně více, než zkušený schopný obchodník. Pokud jste nikdy dříve nesmlouvali, doporučujeme pročíst si pár tipů a zapojit selský rozum. Uvědomte si, že pokud kupujte suvenýry, ale i oblečení, jídlo, prakticky cokoliv – cena je vždy na vašich schopnostech. Zde jsou dvě základní ponaučení:

1)      Považuje se za zlaté pravidlo, že 1/3 z původní ceny je hranicí, pod kterou byste prodejce neměli tlačit (ne, že by se snad nechal) a za niž byste již zboží vzít měli, a to s pocitem velké výhry.

2)      Co nechcete kupovat, na to nesahejte a neptejte se, jinak se může stát, že to koupíte víceméně nechtěně.

Tolik tedy stručně k tomu „jak“, teď se podívejme, kde se v Turecku nakupuje. Samozřejmě trhy naleznete v každém větším i menším městem, přičemž nabídka je (zejména v těch turisticky oblíbených lokalitách) víceméně shodná. Cetky, suvenýry, potraviny dle místní nabídky a pak spousta běžných věcí. Pro Evropana je samozřejmě nejlepší nákupní destinací Istanbul. Nejen že je blízko, ale nabízí také neuvěřitelně širokou nabídku zboží všeho druhu. Stačí navštívit legendární Velký bazar a na mnoho hodin máte o zábavu postaráno.

Víme tedy kam zajet, ale co si vlastně z Turecka můžete přivézt krom zmíněných suvenýrů a podobných cetek? Třeba zlato a výrobky z něj seženete levněji než u nás a také zajímavěji zpracované. Dále jsou to kožené výrobky. V Turecku je kůže nadbytek a tak cokoliv z pravé kůže pořídíte skutečně výhodně. Samostatnou kapitolou jsou dýmky a tabáky. Nejen ceny, ale i sortiment je zde nesrovnatelný oproti našemu trhu. Pak jsou tu samozřejmě koberce a keramika, tedy populární suvenýry z vyšší cenové kategorie. Sehnat a dobře koupit skutečně kvalitní hezký kus chce však trochu štěstí a umu. No a konečně jsou tu sladkosti. V těch jsou Turci skutečnými mistry a z přemíry cukru vám tu bude špatně ještě dlouho.

Tolik tedy stručný výčet, o jednotlivých trzích a komoditách více v některém z dalších článků.