Pohoří Uludağ

uludag-turecko

Do Turecka na lyže nebo horskou túru? Říkáte si, že je to nesmysl? Vůbec ne, stačí popojet „pár“ kilometrů směrem do vnitrozemí. Jedny z nejdostupnějších a nejhezčích hor, které můžeme vřele doporučit k návštěvě, se nacházejí jen necelých 100 km od Černého moře. Pohoří Uludağ se tyčí do výšky 2500 metrů, což v ploché přímořské krajině působí jako zjevení. Uludağ je také zvláštní svými proporcemi – kopce jsou strmé a celé pohoří je na danou výšku relativně malé, v úpatí měří napříč jen asi 35 kilometrů.

Každopádně bez ohledu na velikost jde o velmi zajímavé zpestření pobytu, protože po horkých a vlhkých dnech v pobřežních destinacích může být výlet do kopců, na jejichž vrcholcích najdete i v létě stopy sněhu, velice osvěžující. Navíc je pohoří Uludağ zajímavé svým biotopem, na jeho vrcholcích se dokonce nachází národní park Uludağ Mili Parki.

Milujete-li horské túry panenskou přírodou, nebudete zklamáni. Příroda je zde poněkud odlišná od té naší a výhled je skutečně krásný. Navíc jde o jedno z mála pohoří, o nichž můžete prohlásit, že jste je celá prošli během dvou až tří dnů. A pokud máte rádi jen horské prostředí a vzduch, ale na výstup se moc necítíte? Nevadí, Turci tu mají zřízenou lanovku. Uprostřed trasy lanovky si můžete odpočinout a udělat si piknik v přírodě, navíc se zajímavým výhledem.

Ve vrchních oblastech (od 2100 metrů až k vrcholům) se pak nacházíte v ráji zimních sportů. Lyžování je zde údajně opravdu zajímavé a o oblíbenosti svědčí množství hotelů, které se rozkládají ve vrchních polohách.