Troja

troja-turecko

Kdo by neznal legendární Tróju, město opředené legendami, dějiště Homérova eposu Ilias a rodiště krásné Heleny? Ještě donedávna se pochybovalo o tom, zda město jako Trója vůbec existovalo a jakým způsobem mohlo zmizet ze světa. Teprve v minulém století byla přesně určena jeho poloha a započal archeologický průzkum, který existenci bájné Tróji přesvědčivě doložil. Kde tedy hledat? Na západní pobřeží Turecka, jižním směrem od města Canakkale.

I přesto, že se Trója nedochovala do dnešních časů ve své někdejší kráse a velkoleposti, jako je tomu u mnoha jiných historicky významných tureckých měst, stále toto místo rozhodně stojí za návštěvu. Z ruin na vás přímo dýchá slavná historie místa, kde se odehrála jedna z nejkrvavějších bitev starověku. Kdo bude hledat, určitě zahlédne stopy někdejšího přepychu, bohatství a velkoleposti Tróji, kterou by bez lsti nedokázala porazit ani celá Řecká armáda. S trochou představivosti si lze domyslet, jak obří musely byt obranné valy, jejichž stopy dodnes ční ze země, a na hrobech kolika mužů a chlapců při prohlídce stojíte. Do skály tesaná schodiště zase dávají tušit, že se jednalo o složitě strukturovaný městský komplex, kde zásadní roli hrálo důsledné dělení obyvatel.

Kdo by měl chuť, může si projít trosky a zkusit štěstí, podle legend v troskách Tróji stále leží poklad krále Priama. Zde nalezený (za druhé světové války ztracený a nyní v Rusku uložený) zlatý poklad totiž nepocházel z doby Homérovi, nýbrž z období pozdějšího.

Pro turisty je zde připravena replika Trojského koně v podobě, jakou by podle líčení Homéra i propočtů mnohých učenců měl mít. Celé místo je samozřejmě obklopeno množstvím zvědavců i místních podnikavců, kteří se vám budou snažit prodat části pravého koně a podobně. K podobným místům ale takové věci patří, a pokud se od nich dokážete na chvíli oprostit, máte možnost nasát naprosto jedinečnou atmosféru místa se strašlivou historií…